fbpx

Nuk i keni menduar, këto janë mrekullitë që bën limoni në çështjet e bukurisë

800-0-e8786e51dedd0b4191e80150596ee4be.jpg

Limoni, përveç se është një përbërës thelbësor në receta të ndryshme, është edhe jashtëzakonisht i shëndetshëm pasi përmban vitaminë C e cila stimulon sistemin imunitar. Sidoqoftë, përdorimet e tyre nuk janë të kufizuara në këto, pasi mund të përdoren jashtë kuzhinës.

Edhe konkretisht në çështjet e bukurisë dhe në fakt me rezultate të mrekullueshme.

Shikoni më poshtë disa nga përdorimet e saj të pabesueshme që do t’ju bëjnë përshtypje.

Puçrra
Limonët kanë veprim antibakterial, kështu që mund t’ju ​​ndihmojnë të mposhtni këtë puçërr të bezdisshëm që u shfaq një mëngjes në fytyrën tuaj. Prisni një në gjysmë dhe vendosni pak në puçërr dhe menjëherë do ta shihni “të thahet”.

Kundër plakjes
Sigurohuni që lëkura juaj të duket dhe të mbetet rinore, duke bërë një maskë me materiale që keni në shtëpi. Vendosni një lugë mjaltë, disa pika limon dhe një pikë vaj bajame. Vendoseni në fytyrë dhe lëreni përzierjen të veprojë për 20 minuta. Shpëlaj normalisht.

Zbardhja e dhëmbëve
Merrni një shtupë pambuku dhe lyeni dhëmbët me një përzierje limoni dhe sodë buke. Pastaj pastroni siç duhet dhe shpëlajeni. Ata do të bëhen më të bardhë menjëherë.

Pikat kryesore
Lëkura e thatë dhe zbokthi e bëjnë limonin të dridhet në flokë! Por përveç kësaj, ky diamant i verdhë i natyrës, mund t’i japë shkëlqim flokëve tuaj. Në fakt, nëse dilni në diell, flokët tuaj hapen natyrshëm. Reflektimet natyrore.

Thonjtë
Përzieni limonin me vaj dhe vendoseni në thonjtë tuaj, nëse janë të thatë dhe të brishtë ose të verdhë. Ju do të shihni një ndryshim!

Buzët
Për të hequr qelizat e vdekura nga buzët, bëjini shtresë me limon. Vendosni disa pika në mbrëmje dhe lëreni brenda natës. Sigurisht mos e provoni nëse tashmë keni plagë. Gjithashtu, ftohjet mund të zhduken më shpejt nëse vendosni limon sipër.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303