fbpx

Pas tërmetit, Gjeologji Miniera ‘nën ujë’

gjeolo.jpg

Pas tërmetit të rënë pasditen e të shtunës, një prej godinave që është prekur më së shumti nga reshjet e shiut është ajo e Universitetit të Gjeologji Minierave, ku i gjithë shiu që ka rënë mbrëmë në Tiranë, është future në brendësi të auditorëve.

Brenda dhomave niveli i ujit është shumë i lartë, ndërsa dëmet janë të konsiderueshme.

Pamje të tilla do të turpëronin çdo ministri Arsimi në të gjitha vendet e botës, por ajo shqiptare nuk ka ndërmend që të reagojë dhe të evitojë dëmet e mëtejshme në këtë godinë, që për shumë vite ka shërbyer për të nxjerrë breza të tërë profesionistësh.

Si pasojë e përmbytjeve në Tiranë është njoftuar mbyllja e tre shkollave, ndërsa autoritetet nuk kanë vënë ende dorë në fakultetin e Gjeologji Minierave.

 

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303