23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Pesë shtete ndalojnë fluturimin e”Boeing 737 MAX”

spot_img

Britania e Madhe, Australia, Kina, Malajzia dhe Singapori kanë ndaluar fluturimin e “Boeing 737 MAX” mbi hapësirat e tyre ajrore.

Autoriteti Britanik i Aviacionit Civil tha se “masa parandaluese” do të mbetet në fuqi deri në një njoftim të mëvonshëm.

Vendimi vjen pasi më 10 mars, një aeroplan Boeing Max 8 nga Etiopia, u rrëzua vetëm 6 minuta pasi ishte nisur duke vrarë 157 persona në bord.

Ky ishte aksidenti i dytë fatal i një ”Boeing 737 MAX” në më pak se pesë muaj.

Boeing, prodhuesi më i madh i aeroplanëve në botë, tha se do të vendosë një softuer të ri në aeroplanët e tij të tipit 737 Max./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat