35.5 C
Tirana
E martë, 16 Korrik, 2024

TË FUNDIT

‘Qëndroni brenda’: Shkon në 21 numri i viktimave nga Arktiku ‘Midwest’

spot_img

Ka qenë historike dhe vdekjeprurëse, vorbulla polare e cila mbërriti të mërkurën dhe preku disa vende te SHBA dhe ajo qe e ndjeu me shume ishte Chicago. Temperaturat kanë shkuar nen zero dhe vendi është mbuluar nga një borë dhe një ere e pazakonshme

Temperatura e Çikagos arritën 21 grade të mërkurën në mëngjes, duke shënuar kështu një rekord  duke arritur deri të minus-27 dhe kjo nuk ishte pare qe nga viti 1985.

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se temperatura arrinte në minus 28 gradë në Minneapolis, gati për të thyer një rekord prej më shumë se 100 vjetësh.

Temperaturat e ftohtës së erës në dhjetra qytete në të gjithë Minesotën dhe Dakotën e Veriut ranë në 60 ose më pak, njoftoi shërbimi i motit. Zyrtarët në Minesota tërhoqën borxhet nga rrugët në 11 qarqe juglindore, duke përmendur probleme mekanike për shkak të ftohtit ekstrem.

Janë të paktën 21 viktimat e motit të keq në SHBA. Moti ekstremisht i ftohtë në pjesën veri perëndimore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vazhduar edhe gjatë ditës së sotme duke shkaktuar të paktën 21 të vdekur sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Autoritetet kanë njoftuar se shkollat kane vazhduar të qëndrojnë të mbyllura ndërsa spitalet janë tejmbushur me pacientë si pasoje e probleme të shkaktuara nga acari.

Në Chicago, termometri shkoi deri në minus 29 gradë Celsius, ndërsa në Wisconsin, minus 34 gradë Celsius. Guvernatorët e shteteve si Ilinois, Miçigan dhe Uiskonsin kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Ekipet e emergjencës po punojnë për t’iu përgjigjur thirrjeve për ndihmë. I ftohti ekstrem tashmë ka nisur të zhvendoset në pjesën perëndimore të Nju Jorkut ku niveli i dëborës ka shkuar deri në 51 centimetra. Probleme të shumta janë krijuar në transport dhe në aeroporte.

Në mesin e viktimave është një student i Universitetit të Iowa, i gjetur i vdekur jashtë shtëpisë së tij në Detroit. Një burrë tjetër, ish-anëtar i këshillit të qytetit të Ecorse, u gjet i vdekur në Miçigan, ndërsa në Illinois një plak 82-vjeçar vdiq nga hipotermia jashtë shtëpisë së tij.

Në Çikago, ndërkohë, një 75-vjeçar humbi jetën pasi u përplas nga një borëpastruese. Fronti i ftohtë, që shtrihet nga Nju Jorku në Montana, solli temperatura më të ulëta se ato të regjistruara në Antarktidë dhe zyrtarët paralajmëruan se qëndrimi jashtë edhe vetëm për 5 minuta mund të çonte në ngrirje. Ndërkohë, në gjithë Shtetet e Bashkuara, sipas faqes FlightAware.com janë anuluar mbi 2 mijë fluturime

 

 

foto galeri

foto galeri

foto galeri

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat