fbpx

Rusia gjobit Google dhe Facebook

BE4D4C05-EBF8-4EA0-87FB-2AA49CDBE093.jpeg

Një gjykatë në Moskë ka gjobitur Google me 98 milionë Dollarë, pasi e akuzohen se ka dështuar për të përmbajtjet që konsiderohen ta paligjshme në Rusi.

Kjo është hera e parë në Rusi që një gjigant teknologjik gjobitet për çështje të ngjashme. Google i tha agjencisë së lajmeve AFP se do të studionte vendimin e gjykatës përpara se të vendoste për hapat e mëtejshëm.

Autoritetet ruse kanë rritur presionin ndaj firmave të teknologjisë këtë vit, duke i akuzuar se nuk kanë respektuar ligjet e vendit me përmbajtjet e publikuar dhe se kanë ndërhyrë në punët e brendshme të shtetit.

Disa orë pasi u shpall vendimi i Google, një gjobë prej 2 miliardë Rubla u vendos dhe kundër Meta Verse, kompanisë mëmë të Facebook, për shkelje të ngjashme të lidhura me përmbajtjen.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303