fbpx

Shifrat e përditësuara/ Bilanci, sa të prekur dhe sa të vdekur nga koronavirusi

Situatë shqetësuese në të gjithë globin. Deri në këto momente nga koronavirusi numri i të vdekurve ka shkuar në 2,698 ndërsa numri i personave të infektuar në 80,067.

Në Kinë kanë humbur jetën 2,663 persona, ndërsa në vendet e tjera janë shënuar 35 vdekje. Këtu mund të përmendim: 12 të vdekur në Iran, 7 në Korenë e Jugut, 7 në Itali, 2 në Hong Kong, 1 në Filipine, 1 në Francë dhe 1 Tajvan.

Megjithëse kjo sëmundje po konsiderohet vdekjeprurëse, ka patur edhe nga ata që janë shëruar. Sipas raportimeve të fundit, deri më tani në të gjithë botën kanë arritur përmirësime ndaj këtij virusi mbi 25 mijë persona.