33.5 C
Tirana
E premte, 19 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Shkencëtarët shumë pranë zbulimit të kurës për malarien

spot_img

Studimet e reja kanë treguar se një ilaç eksperimental ka shëruar shtatë persona të prekur nga parazitë të malaries.

Ekipi i udhëhequr nga Universiteti i Bazelit në Zvicër, tha se një dozë e ilaçit të quajtur DSM265 bllokoi një enzimë që i duhet parazitit të mbijetojë, duke e vrarë atë.

Paraziti P. falciparum është ndër më të rrezikshmit në botë dhe është përgjegjës për gati gjysmë milioni vdekje çdo vit.

Studiuesit thonë se ky është hapi i parë në zhvillimin e ilaçit që aktualisht nevojitet për të trajtuar malarien dhe krijimin e një ilaçi më të lirë që kuron sëmundjen me vetëm një dozë./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat