31.5 C
Tirana
E premte, 12 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Shkencëtari Stephen Hawking, në monedhën e re britanike

spot_img

Puna e tij pioniere në vrimat e zeza ka frymëzuar dizajnin e monedhës peni, Edwin Ellis.

Shkencëtari Stephen Hawking, i cili e përkushtoi jetën e tij për të zbuluar misteret e universit, vdiq në mars të vitit të kaluar, në moshën 76-vjeçare. Kështu në nder të punës së tij, emri i Stephen Hawking do të jetë në monedhën e re peni në Britaninë  e Madhe.

Dizenjuesi Edwin Ellis, i cili krijoi monedhën, tha: “Stephen Hawking bëri që subjektet e vështira të jenë të arritshme dhe të angazhuara. Kjo është ajo që unë desha të paraqes në dizajnin tim, i cili është frymëzuar nga një leksion që ai ka dhënë në Kili në vitin 2008”.

Ellis ka dizenjuar një vrimë të zezë, që i referohet teorisë që Stephen Hawking i kushtoi jetën./real-news.tv

 

 

 

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat