22.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Shtetet më të shëndetshme në botë

spot_img

Shumë shtete shquhen për bukuritë e tyre, historinë apo kulturën, por sot ne do ju paraqesim 5 shtetet më të shëndetshme në botë. Sipas një studimi të bërë nga ‘Bloomberg’, disa nga faktorët që mund ta quajnë një shtet të shëndetshëm janë pikërisht: jetëgjatësia, higjiena dhe ushqyerja.

Në bazë të studimit, rezulton se dieta mesdhetare është një ndër më të shëndetshmet pasi ushqimet përmbajnë yndyrna të shëndetshme. Këtu përfshihen frutat si pjeprat, fiq, luleshtrydhe etj; drithërat, bishtajoret dhe bulmeti si kosi dhe djathi.

Doni të dini 5 shtetet më të shëndetshme? Jua rendisim më poshtë:

  1. Spanja
  2. Italia
  3. Islanda
  4. Japonia
  5. Zvicra/real-news.tv
spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat