23.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Suedezët vendosin mikroçip nën lëkurë për të zëvendësuar kartat ID

spot_img

Mijëra suedezë kanë vendosur mikroçip për ta bërë jetën e tyre më të lehtë.

Nëpërmjet mikroçipit ata do të kenë lehtësira në përdorimin e shumë shërbimeve për të cilat përdorin kartat apo biletat.

Rreth 3,000 njerëz në Suedi kanë futur një mikroçip – të vogël sa një kokërr orizi – nën lëkurën e tyre gjatë tre viteve të fundit, raportoi Agencia franceze e lajmeve. Teknologjia u përdor për herë të parë në vend në vitin 2015.

Kjo metodë ka ndihmuar në zëvendësimin e disa shërbimeve të përditshme. Vitin e kaluar, linja hekurudhore shtetërore SJ filloi të skanonte duart e pasagjerëve me çip biometrik për të mbledhur biletën e tyre të trenave.

 

‘Një goditje e lehtë’

Procedura është e ngjashme me atë të një piercing dhe përfshin një shiringë që injekton çipin në dorën e personit. Celsing, e cila mori injektimin e saj në një aktivitet pune, i tha AFP se ajo ndjeu vetëm një pickim të lehtë.

Por impiantet e çipeve mund të shkaktojnë infeksione ose reaksione në sistemin imunitar të trupit, tha për AFP, Ben Libberton, një mikrobiolog në Laboratorin MAX IV në Suedinë jugore. Ja se si vendoset një mikroçip nën lëkurë:

via GIPHY

 

Rritja e “biohacking”

Biohacking, modifikimi i trupave me anë të teknologjisë, është në rritje.

Rreth katër vite më parë, grupi i mikrobiologëve suedeze Bionyfiken filloi organizimin e “vendosjes së çipave” – ku grupe njerëzish futin në duart e tyre çipe të ndryshme, përfshirë SHBA, Mbretërinë e Bashkuar, Francën, Gjermaninë dhe Meksikën.

Rreth 50 punonjës në kompaninë Wisconsin Three Square Market vullnetarisht ranë dakord të futnin mikroçipë në duart e tyre, të cilët më pas mund të përdoreshin për të blerë ushqime, të futeshin në kompjuter ose të përdorin fotokopjen.

Suedezët duket më të gatshëm të provojnë teknologjinë sesa shumica e kombeve të tjera. Popullsia prej 10 milionë banorësh në vend është përgjithësisht më e gatshme të ndajë detajet personale, të cilat tashmë janë të regjistruara nga sistemi social i sigurimit të vendit dhe janë në dispozicion. Sipas AFP, njerëzit mund të zbulojnë pagat e njëri-tjetrit duke telefonuar autoritetet tatimore. Shumë prej tyre gjithashtu nuk besojnë se teknologjia e mikroçipit është e përparuar sa duhet për t’u hakuar. Libberton, mikrobiologu, gjithashtu tha se të dhënat e mbledhura dhe të përbashkëta nga implantet janë tepër të kufizuara për përdoruesit që të kenë frikë nga hakimi ose mbikëqyrja.

Themeluesi i Bionyfiken, Hannes Sjöblad tha për Tech Insider në vitin 2015: “Trupi i njeriut është platforma tjetër më e madhe. Trupi tashmë është një fenomen dhe ky implant është vetëm një pjesë e tij.”

“Kush dëshiron të mbajë një smartphone ose smartwatch kur ju mund ta keni atë në thonjtë tuaj? Unë mendoj se ky është drejtimi ku po shkojmë.” /real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat