23.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Të flasësh dy gjuhë i sjell dobi trurit

spot_img

Që nga vitet 1920, shumë ekspertë kanë menduar se fëmijët që flasin dy gjuhë ishin të destinuar të vuanin dëmtime njohëse në jetën e mëvonshme.

Por duket se kjo ka qenë një teori e gabuar, pasi së fundi psikologu Mark Antoniuou nga Universiteti Western Sydney, argumenton se dygjuhësia – siç përcakton ai duke përdorur së paku dy gjuhë në jetën e përditshme, mund të sjellë dobi në trurin tonë.

Në një artikull të kohëve të fundit, ai iu drejtua mënyrës më të mirë të mësimit të gjuhëve për fëmijët dhe paraqiti dëshmi se përdorimi i gjuhëve të shumëfishta në baza të rregullta mund të ndihmojë në vonimin e fillimit të sëmundjes së Alzheimerit./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat