Vidhte para duke premtuar projekte të mëdha, në pranga 64-vjeçarja

Policia e Tiranës njofton se ka arrestuar një grua 64 vjeçe, e cila mashtronte biznesmenët, duke iu premtuar atyre projekte të mëdha ndërtimi të financuara nga një organizatë e huaj.

Prangosja e 64-vjeçares ka ardhur pas denoncimit të biznesmenëve në polici. Ata thanë se gruaja iu ishte prezantuar si përfaqësuese e një organizate të huaj dhe iu kishte marrë paratë.

Njoftimi i policisë:

Tiranë

Mashtronte biznesmenë, u premtonte projekte të mëdha ndërtimi të financuara nga një organizatë e huaj, vihet në pranga shtetasja.

Seksioni për Krimin Ekonomik dhe Financiar, pas marrjes së kallëzimit nga pronarë të disa bizneseve, se një shtetase, nëpërmjet mashtrimit, kishte përvetësuar fondet e tyre për përfitime personale duke u prezantuar si përfaqësuese e një organizate të huaj, bënë kapjen dhe ndalimin e V. P., 64 vjeçe, banuese në Tiranë.

Kjo shtetase prezantohej si përfaqësuese e një organizate të huaj dhe duke përdorur emrin e organizatës, mashtronte duke përvetësuar shuma të konsiderueshme parash nga biznesmenë të ndryshëm, të cilëve u premtonte financime në projekte të mëdha ndërtimi.

Materialet procedurale në ngarkim të kësaj shtetaseje, do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Tiranë, për veprat penale “Mashtrimi”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”.