23.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Zgjedhje presidenciale në Ukrainë, regjistrohen kandidatët

spot_img

Zyrtarët e komisionit zgjedhor në Ukrainë, thanë se 44 kandidatë janë regjistruar për të garuar në zgjedhjet presidenciale në mars.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko do të garojë për mandatin e tij të dytë pesëvjeçar dhe është zotuar për arritjen e anëtarësimit të vendit në Bashkimin Evropian dhe NATO.

Sondazhet e fundit kanë shfaqur se kryeministrja Yulia Tymoshenko dhe komediani Volodymyr Zelensky, janë rivalët më të ngushtë të Poroshenkos në zgjedhjet e 31 marsit.

Poroshenko, 53 vjeçar, një nga personat më të pasur në Ukrainë, mori pushtetin në protestat masive pro-evropiane, që ndikuan në largimin e presidentit Viktor Yanukvcych, i afërt me Rusinë.

Ai ka qenë zë i integrimit me Perëndimin dhe kritik ndaj Rusisë, posaçërisht pas rrethimit të Krimesë dhe luftës së vazhdueshme me separatistët pro-rusë ./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat