fbpx

5 përbërës kundër plakjes për kujdesin e lëkurës

Screenshot_9-5.jpg

Plakja është një proces normal, gradual i trupit të njeriut dhe pa dyshim, një nga “shqetësimet” më të përhapura të grave në botën e bukurisë. Përveç ADN -së dhe faktorëve gjenetikë në përgjithësi, ajo lidhet drejtpërdrejt me stilin e jetës, ekspozimin ndaj dritës së diellit, pirjen e duhanit, stresin, dietën, të cilat përkthehen në fytyrën tonë si shenjat e para të plakjes së lëkurës, siç janë vijat e imta, rrudhat, humbja e shkëlqimit dhe fortësinë, thatësinë, etj.

Dhe meqenëse ne nuk mund të ndalojmë kohën (dhe plakjen e lëkurës sonë), ne mundemi, nga njëra anë, të veprojmë në mënyrë parandaluese, duke synuar faktorët që e shkaktojnë atë, nga ana tjetër, të merremi me shenjat e tij me produkte të përshtatshme, të cilat përmbajnë përbërës të veçantë të kujdesit të lëkurës. Cilët përbërës duhet të kërkoni në kremrat tuaj kundër plakjes? Kontrolloni listën më poshtë.

5 përbërës të kujdesit të lëkurës kundër plakjes

-Vitaminë C

E njohur edhe si acid askorbik, vitamina C është një nga përbërësit e paktë të kujdesit të lëkurës që është treguar, bazuar në studimet, se përveç vetive antioksiduese, vepron kundër plakjes së lëkurës. Redukton rrudhat, lufton radikalet e lira që shkaktojnë shenjat e para të plakjes dhe njollosjen, përmirëson strukturën e lëkurës, duke rikthyer shkëlqimin e saj të humbur. Një mënyrë e thjeshtë për të përfshirë një serum me vitaminë C në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, duke e kombinuar atë çdo ditë me kremin tuaj kundër diellit për mbrojtje antioksiduese dhe kundër plakjes nga brenda dhe jashtë.

-Retinol

Retinol është një lloj retinoidi që rrjedh nga vitamina A. Ai rrit rinovimin e qelizave në lëkurë, stimulon prodhimin e kolagjenit, balancon prodhimin e vajit dhe lufton radikalet e lira. Kontribuon në qëndrueshmërinë e saj, zbutjen e rrudhave dhe vijave të imta, përmirëson pamjen e lëkurës, stimulon prodhimin e kolagjenit, fibroblasteve dhe elastinës. Sigurisht, duhet të keni kujdes kur e përdorni, veçanërisht kur është në përqëndrime të larta.

-Niasinamide

Prona kryesore e niacinamidit (vitamina B3) mund të jetë forcimi i përbërjes së pllakave dhe rivendosja e funksionit të barrierës së lëkurës, me një fjalë, ajo kontribuon në hidratimin e lëkurës,  po në të njëjtën kohë, ajo ka vetitë kundër plakjes së lëkurës dhe rrit prodhimin e kolagjenit duke ndihmuar në zvogëlimin e shfaqjes së vijave të imta dhe rrudhave.

-Vitamina E

E njohur kryesisht për vetitë e saj super-hidratuese, vitamina E gjithashtu ka veti antioksiduese dhe anti-plakje. Lufton radikalet e lira nga ekspozimi kronik ndaj rrezeve ultraviolet, duke ndihmuar në zvogëlimin e inflamacionit dhe ënjtjes. Ajo tolerohet nga të gjitha llojet e lëkurës.

-Resveratrol

Resveratrol është një polifenol që gjendet kryesisht në rrush dhe parandalon dëmtimin nga radikalet e lira dhe sulmet e jashtme mjedisore, ndërsa aktivizon veprimin e proteinave në lëkurë. Gjithashtu ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës, duke zvogëluar inflamacionin, duke mbrojtur kundër plakjes së parakohshme.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303