fbpx

A duhet të ndalojmë përdorimin e maskave të bukurisë në formë fytyre

vazelindlyaresnits_307C588B.png

Gjatë viteve të fundit, ndërsa konsumatorët janë bërë më të vetëdijshëm për ndikimin e plastikës njëpërdorimëshe në mjedis, ka pasur një reagim kundër disa produkteve të dëmshme dhe një përpjekje për t’i zhdukur ato nga jeta jonë.Në tualetet në të gjithë botën, pecetat e fytyrës dhe jastëkët e pambukut janë zhdukur dhe pëlhurat, që mund të lahen ose fanella janë bërë jashtëzakonisht të njohura.Për dashamirët e bukurisë që duan të heqin make up-in e tyre ose të aplikojnë produkte për kujdesin e lëkurës si toner çdo ditë, heqja e pecetave dhe jastëkëve bën një ndryshim të madh në gjurmët e tyre mjedisore. Maskat e fletëve, nga ana tjetër, i kanë shpëtuar reagimit deri më tani, por kjo mund të ndryshojë.Me origjinë nga Koreja, maskat e çarçafëve në formë fytyre të njomura në serum janë të dashura për vetitë e tyre hidratuese dhe shkëlqyese dhe kanë qenë një trend masiv bukurie vitet e fundit. Me shitjet e parashikuara për të arritur në 369 milion £ deri në vitin 2025 sipas Statista Holland vlerëson se një milion maska ​​hidhen çdo ditë.Joanne Cooke, drejtoresha e tregtisë së bukurisë në Holland thotë: “Maskat e fletëve të bukurisë mund të përdoren vetëm një herë, kështu që pas një rishikimi, ne mendojmë se ato nuk i përshtaten etikës sonë të pastër dhe të ndërgjegjshme të bukurisë, prandaj ne kemi vendosur të veprojmë tani dhe ndalo shitjen e tyre”.Por a janë enët me krem ​​ose maskë xhel vërtet më të mira për mjedisin dhe a janë ato po aq efektive?Në krahasim, një maskë me shumë përdorime mund të zvogëlojë ndjeshëm plastikën, në varësi të madhësisë së vaskës ose tubit.Me kaq shumë mundësi të ndryshme për kujdesin e lëkurës, zgjedhja varet nga ju. Një gjë është e sigurt, megjithatë: maskat si çarçafë nuk janë zgjidhja e duhur për përdorim.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303