24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

A ju ndihmon ecja në humbjen e peshës?

spot_img

Ecja çdo ditë është e rëndësishme për disa arsye. Përveç të qenit i dobishëm, është gjithashtu e dobishme për të humbur peshë.

Ata që janë të prirur të qëndrojnë për shumë orë ulur dhe të bëjnë një jetë sedentare është momenti ta mësojnë tani rëndësinë e ecjes. Bëjeni ecjen pjesë të rutinës suaj çdo ditë, në mënyrë që t’i jepni trupit shumë përfitime dhe mirëqenie fizike dhe mendore. Sepse përveç të qenit i dobishëm si për trupin ashtu edhe për mendjen, ecja ju bën të humbni peshë! Le të zbulojmë arsyet menjëherë!

Ndalon mbajtjen e ujit

Ecja është një mënyrë e shkëlqyer për të mbajtur aktiv qarkullimin e gjakut. Pikërisht sepse qarkullimi i gjakut stimulohet, rreziku i mbajtjes së ujit dhe i ënjtjes së këmbëve zvogëlohet. Zhvendosja e toksinave promovohet dhe rrjedhimisht trupi është i mbrojtur nga celuliti i mundshëm!

Tonifikimi

Të ecim çdo ditë na lejon të tonifikojmë pothuajse të gjithë trupin. Nëse një program i saktë trajnimi është themeluar në bazë të interesave të dikujt, mund të bëhet një alternativë e shkëlqyer për palestrën për ata që nuk duan ose nuk kanë kohë për të bërë ëorkouts!

Redukton nivelet e stresit

Ecja çdo ditë gjithashtu lufton stresin: ndihmon në heqjen e mendimeve të këqija, ju lejon të lironi tensionin e ditës dhe rikuperoni mirëqenien tuaj mendore.

Përshpejton metabolizmin

Një nga arsyet kryesore është metabolizmi: ecja ju lejon të digjni shumë yndyra dhe për këtë arsye ndihmon për të përshpejtuar metabolizmin. Ekspertët e Fitnessit rekomandojnë ecje për të paktën 30 minuta në ditë ose të paktën 120 minuta në javë!

Natyrisht, për të humbur peshë dhe për të eliminuar kilogramët shtesë, duhet t’i kushtojmë vëmendje edhe ushqimit: prandaj zgjedhim një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar të rekomanduar nga një specialist.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat