fbpx

Arsyet pse frika është e shëndetshme për ne!

1510-fear.jpg

Për njerëzit që kanë frikë ose fobi, psikologët tani kanë një trajtim modern përveç psikoterapisë.

Ata përdorin realitetin virtual për të ndihmuar njerëzit të luftojnë ankthin e tyre.

Frika jonë nuk ka gjithmonë nevojë për trajtim pasi në të vërtetë mund të na ndihmojë në shumë mënyra.

Mund të duket e çuditshme, por është e vërtetë.

Le ta shohim më poshtë sesi!

  1. Frika ju ndihmon të humbni peshë.

Kur ndjeni frikë trupi djeg më shumë kalori dhe trupi përjeton më shumë adrenalinë.

  1. Frika rrit sistemin imunitar.

Kur ndjeni frikë, sipas një studimi të kryer, është vërtetuar se trupi prodhon shumë qeliza të bardha.

Dhe këto qeliza ju ndihmojnë të luftoni sëmundjet. Pra, sistemi imunitar rritet.

  1. Frika ju jep një ndjenjë fuqizimi dhe motivimi të fortë.

Nuk çlirohet 1vetëm adrenalina kur jeni të frikësuar, por edhe kimikate të tjera, të tilla si serotonina.

Steroina nihmon trurin tuaj të punojë në mënyrë më efikase, kështu që frika në të vërtetë është energji.

  1. Frika ju lidh me njerëzit e tjerë.

Kur ndiheni të frikësuar, lirohet oksitocina, e cila është një hormon që ju ndihmon të ndërtoni marrëdhënie me ata që ju rrethojnë.

  1. Ju jep fokus dhe përqendrim.

Të mendosh për të ardhmen ose diçka të panjohur mund të jetë e mjaftueshme për të të trembur.

Nëse ndiheni pak të shqetësuar ose të shqetësuar për këtë, së bashku me adrenalinën, e cila na mban të stresuar, lirohet një tjetër hormon i njohur si norepinefrinë, duke ju mbajtur të përqendruar në vend që të kapni panik.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303