13.5 C
Tirana
E martë, 28 Maj, 2024

TË FUNDIT

Bëhet publik imazhi i parë i vrimës së zezë

spot_img

Një ekip shkencor ndërkombëtar të mërkurën njoftoi një moment historik në astrofizikë, fotoja e parë e një vrime të zezë – duke përdorur një rrjet global të teleskopëve për të fituar njohuri në objekte qiellore me fusha gravitacionale të forta.

Hulumtimi u krye nga projekti Event Horizon Telescope (EHT), një bashkëpunim ndërkombëtar i filluar në vitin 2012 që mundohet të vëzhgojë drejtpërdrejt mjedisin e menjëhershëm të një vrime të zezë duke përdorur një rrjet global të teleskopëve me bazë në tokë.

Astronomët kanë marrë imazhin e parë të një vrime të zezë, e cila ndodhet në një galaktikë të largët.

Ajo është 40 miliardë kilometra, rreth tre milionë herë më e madhe se Toka, dhe është përshkruar nga shkencëtarët si “një përbindësh”.

Vrima e zezë është 500 milionë trilion km larg dhe u fotografua nga një rrjet prej tetë teleskopëve në të gjithë botën.

Prof Heino Falcke, i Universitetit Radboud në Holandë, i cili propozoi eksperimentin, i tha BBC News se vrima e zezë u gjet në një galaktikë të quajtur M87.

“Ajo që ne shohim është më e madhe sesa madhësia e gjithë sistemit tonë diellor”, tha ai.

“Ajo ka një masë 6.5 miliardë herë më të madhe se ajo e Diellit dhe është një nga vrimat më të rënda të zeza që mendojmë se ekziston. Është një përbindësh absolut, kampioni i rëndë i vrimave të zeza në Univers.”

Imazhi tregon një “unazë zjarri” intensivisht të ndritshme, siç e përshkruan Prof Falcke, duke rrethuar një vrimë të errët rrethore. Rrethorja e ndritshme është shkaktuar nga gazi i mbinxehur që bie në vrimë. Drita është më e ndritshme se të gjitha miliarda yjet e tjerë në galaktikë të marra së bashku – prandaj mund të shihet në një distancë të tillë nga Toka.

Kufiri i rrethit të errët në qendër është pika në të cilën gazi hyn në vrimën e zezë, e cila është një objekt që ka tërheqje aq të madhe gravitacionale, nga e cila as drita nuk mund të shpëtojë./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat