Bilanc tragjik në Kinë, evakuohen 1 milion persona

Të paktën 28 persona kanë vdekur dhe më shumë se një milion janë detyruar të evakuohen nga shtëpitë e tyre pasi tajfuni Lekima goditi Kinën.

Zyrtarët thanë se vdekjet u shkaktuan nga rrëshqitjet e tokës të shkaktuara nga stuhia. Dhjetë persona të tjerë janë raportuar të zhdukur.

Lekima goditi Wenling midis Tajvanit dhe kryeqytetit financiar të Kinës, Shanghai, në orët e para të së shtunës. Stuhia fillimisht u cilësua një “super-tajfun”, por u dobësua pak para rënies së tokës.

Lekima tani po ngadalëson rrugën drejt veriut përmes provincës Zhejiang dhe pritet të godasë Shanghai, e cila ka një popullsi prej më shumë se 20 milionë banorë.

Ekuipazhet e urgjencës kanë luftuar për të shpëtuar shoferët e bllokuar nga përmbytjet dhe kanë kërkuar të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të dëmtuara.

Pemët e rëna dhe ndërprerjet e energjisë janë të përhapura në gjithë territorin.