29.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Korrik, 2024

TË FUNDIT

‘Policia duhet t’i garantojë qytetarët se vota e tyre vlen’

spot_img

Ka nisur sot trajnimi i punonjësve të policisë për procesin zgjedhor të 30 qershorit.

I pranishëm në aktivitet ishte edhe ambasadori i OSBE, Bernd Borchardt tha se policia duhet të garantojë njerëzit se rezultatet përfundimtare pasqyrojnë vullnetin politik të të gjithë shoqërisë shqiptare.

Megjithëse diskutimet politike kanë potencialin e ulët se besimi publik në proceset themelore demokratike të organizimit të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, unë jam i sigurt se sjella profesionale e institucioneve publike, duke përfshirë edhe policinë e shtetit mund të shtojnë tek njerëzit garancinë se vota e tyre me të vërtet është e vlefshme dhe se rezultatet përfundimtare pasqyrojnë vullnetin politik të të gjithë shoqërisë shqiptare.  Kam  besimin se policia e shtetit do të jetë asnjanës në këtë proces kaq të rëndësishëm dhe do të sillet me profesionalizëm dhe dinjitet.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat