31.5 C
Tirana
E premte, 12 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Boronica përmirëson kujtesën e funksionin e trurit

spot_img

Boronica mund të ndihmojë të ruajë funksionin e trurit dhe të përmirësojë kujtesën.

Stresi oksidues mund të përshpejtojë procesin e plakjes së trurit tuaj duke ndikuar negativisht në funksionimin e trurit.

Sipas studimeve të bëra te kafshët, antioksidantët që gjenden te boronica mund të ndikojnë në zonat e trurit tuaj që janë të rëndësishme për inteligjencën.

Studimet e bëra te njerëzit gjithashtu kanë dhënë rezultate premtuese.

Në një nga këto studime është bërë tek nëntë të rritur të moshuar që kishin probleme me kujtesën. Ata konsumuan lëng boronicë çdo ditë. Pas 12 javësh, ata patën përmirësime në disa shënues të funksionit të trurit.

Një studim gjashtëvjeçar në mbi 16,000 individë të moshuar zbuloi se boronica dhe luleshtrydhet ishin të lidhura me vonesat në plakjen mendore deri në 2,5 vjet. Kështu që, konsumoni sa më shumë boronica./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat