fbpx

Brexit, BE: Kërkesat e Johnson të papranueshme

boris-barnier.jpg

Zyrtarët kryesorë evropianë kanë refuzuar politikën e Brexit të Boris Johnson pas fjalimit të tij të parë për deputetët e Mbretërisë së Bashkuar.

Kryeministri i ri tha se ishte i përkushtuar për “çlirimin” e kufirit të kufirit irlandez, i cili ka qenë prej kohësh një barrë grindjesh në negociata.

Kryenegociatori i BE Brexit, Michel Barnier, tha se heqja e garancisë për kufirin me Irlandën është e papranueshme.

Johnson gjithashtu foli në telefon me Presidentin e Komisionit të BE-së Jean-Claude Juncker.

Juncker përsëriti qëndrimin e BE-së se marrëveshja tashmë e negociuar e tërheqjes ishte më e mira e mundshme – edhe pse ai tha se komisioni do të jetë i disponueshëm gjatë javëve të ardhshme nëse Britania e Madhe dëshiron të mbajë bisedime.

Boris Johnson dha deklaratën e tij të parë në Dhomën e Përbashkët pasi u bë kryeministër dhe përsëriti qëndrimin e tij në lidhje me Brexit, të cilin ai ka premtuar të përfundojë deri në 31 tetor.

Çështja e kufirit me Irlandën është një pjesë kryesore e marrëveshjes së negociuar nga qeveria e paraardhëses së tij, duke diktuar se çfarë do të ndodhë me kufirin midis Irlandës së Veriut dhe Republikës së Irlandës./real-news.tv/

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303