fbpx

Dalin të tjera foto të paradës që grekët mbajtën në Boston me fotografinë e Kacifas

Grekët zhvilluan në 8 prill në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës paradën e tyre, por në vend që të ngelnin te festimet dhe promovimi i kulturës së tyre ata nuk kanë dalë dot nga vetja dhe e kanë shndërruar këtë paradë në një aktivitet ultranacionalist dhe thirrjesh raciste.

Në këtë paradë janë shfaqur edhe portrete të Konstatinos Kacifas, ekstremistit grek që u vra disa muaj më parë në Bularat të Gjirokastrës, pasi kundërshtoi me armë Policinë. Në pankartat e grekëve ekstremisti Kacifas na shfaqet si një heroi i vërtet.

Sigurisht që nuk mungoi edhe pretendimet territoriale ndaj vendit tonë, duke shpalosur flamurin e të ashtuquajturit ‘Vorio-Epir’.

Në një prej banderolave shkruhej “Për 105 vite Shqipëria ka thyer Akordin e Protokollit të Korfuzit. Vorio-Epiri është ende duke vuajtur.”

Ndërkohë, në redaksinë tonë të lajmeve kanë ardhur foto të tjera ekskluzive nga kjo pseudo-paradë e tyre, ku kryefjala e tyre janë thirrjet raciste dhe foto të Konstantinos Kacifas.

Për më tepër shihni fotot:

Screenshot_1 Screenshot_2 Screenshot_3
<
>

Η Παρέλαση της Ομογένειας στη Νέα Υόρκη – Greek Independence Day Parade in ΝΥ

Σε κλίμα ενθουσιασμού και εθνικής υπερηφάνειας πραγματοποιήθηκε η παρέλαση για τον εορτασμό της Ελληνικής Ανεξαρτησίας, στην 5η Λεωφόρο της Νέας Υόρκης…Περισσότερα στο: bit.ly/2KWscVtVideo: Matina Demeli Spiliopoulos

Publiée par Εθνικός Κήρυξ / The National Herald sur Mardi 16 avril 2019