fbpx

Dentisti shpjegon pse nuk duhet t’i lani dhëmbët pas mëngjesit

dentist-750x500.jpg

Si duket rutina juaj e mëngjesit? Një vrap energjik i ndjekur nga një dush i ftohtë? Zgjimi tre herë para se të dilni nga shtrati? Ne të gjithë i fillojmë ditët tona ndryshe, por ka një pjesë të rutinës së mëngjesit që të gjithë duhet ta bëjmë në një mënyrë të caktuar, sipas një videoje virale TikTok.Anna Peterson nga Essex është një terapiste dentare (një profesioniste shëndetësore që bën disa nga punët më të drejtpërdrejta të ndërmarra nga një dentist). Në një video të shpërndarë në llogarinë e saj stomatologjike Tik Tok, Peterson thotë se nuk duhet të lani kurrë dhëmbët pas mëngjesit, bëjeni gjithmonë më parë.“Ka dy arsye për këtë”, shpjegon ajo për ndjekësit e saj. “Kur hani mëngjes, goja juaj bëhet acid, kështu që ajo që po bëni kur lani dhëmbët pas mëngjesit është të fshini acidin në dhëmb dhe kjo konsumon smaltin.“Edhe larja para mëngjesit mbron dhëmbët tuaj nga çdo gjë që do të hani.”Këshillat e saj mbështesin një raport të markës së pastës së dhëmbëve Colgate, duke thënë se larja e dhëmbëve pas ngrënies mund “ndonjëherë” të ndikojë në smaltin e dhëmbëve tuaj.Mund të vijë si një tronditje për këdo që supozoi se ishte më mirë të lani dhëmbët pas mëngjesit në një përpjekje për të hequr qafe ushqimin që sapo keni konsumuar.Në pjesën e komenteve, një ndjekës pohoi: “Jo të gjithë dentistët pajtohen për këtë. Disa dentistë thonë se është mirë për sa kohë që largoheni 30 minuta pasi keni ngrënë/pirë ”.Grupi i kujdesit shëndetësor Bupa pajtohet që nëse lani furçën pas ushqimit, është mirë të prisni të paktën një orë pasi të keni ngrënë pasi kjo i jep kohë pështymës të neutralizojë acidet në gojë të shkaktuara nga ushqimet.Faqja e internetit e NHS nuk ka këshilla specifike nëse duhet të lani dhëmbët para ose pas mëngjesit. Ju këshillon që të lani gjithmonë dhëmbët me pastë dhëmbësh me fluor dy herë në ditë për rreth dy minuta çdo herë për të ndihmuar në mbajtjen e dhëmbëve dhe gojës tuaj të shëndetshëm.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303