fbpx

Disa mënyra natyrale për të trajtuar skuqjen e syve

Screenshot_7.jpg

Kur nuk pushoni për një kohë të gjatë, sytë skuqen për shkak të lodhjes. Ndonjëherë shoqërohet me ndjesinë e djegies së syve, problemin e mpiksjes së gjakut etj. Mund të shkaktohet dhe nga alergjia, thatësia por nëse e keni këtë problem për shkak të lodhjes, atëherë ka disa “ilaçe” shtëpiake që do t’ju vijnë në ndihmë.

Lajini shpesh sytë

Nëse sytë tuaj skuqen për shkak të rrezeve të fërkimit të shpeshtë, atëherë lani sytë disa herë me ujë të ftohtë për të larguar skuqjen dhe lodhjen.

Kompresë e ftohtë

Kompresa e ftohtë është e dobishme për heqjen e ënjtjes dhe skuqjes në sy. Për shkak të ftohtësisë, ajo forcon lëkurën rreth syrit në mënyrë që qeliat e gjakut të lehtësohen. Dhe sytë ndihen të relaksuar dhe skuqja do të largohet.

Ujë trëndafili

Uji i trëndafilit ndihmon në qetësimin e syve. Ka veti anti-inflamatore që zvogëlojnë inflamacionin dhe ndjesinë e djegies së syve. Për këtë, vendosni 2-3 pika ujë trëndafili në sy, vetëm 2 herë në ditë.

Kastravec

Kastraveci është shumë i dobishëm për heqjen e skuqjes së syve. Punon për të tkurrur qelizat e gjakut në sy. Për ta përdorur, prisni disa feta kastravec, më pas vendoseni në frigorifer për 30 minuta dhe më pas mbajeni në sy.

Aloe vera

Aloe vera ka anti-inflamatore dhe antioksiduese që zvogëlojnë skuqjen e syve dhe ndjesinë e djegies. Për ta përdorur, përzieni xhelin e aloe verës dhe ujin me sasi të barabarta dhe përziejeni atë. Lëreni të ftohet për 1 orë. Më pas aplikojeni me një pambuk mbi sy dhe mbajeni për 20-30 minuta.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303