fbpx

Fjala që s’duhet të përdorni për të mos u stresuar

Fotolia_64540836_XS.jpg

Sipas Seth Swirsky, një psiko-terapisti, duke thënë se jeni të stresuar mund të ketë vërtetë një efekt negativ.

Swirsky thotë se, fjalët që themi mund të shkaktojnë një përgjigje biologjike në trup.

“Thjesht duke thënë se jeni të stresuar mund të zbrazni disa kimikate në epinefrinën e trupit, si dhe do të nxisni një ‘neuro-transmetues’ në tru që na bëjnë të ndihemi komplet të stresuar. Zemrat tona rrahin më shpejt, frymëmarrja jonë bëhet më e shpejtë, presioni i gjakut rritet, nuk mund të mendojmë siç duhet dhe përjetojmë shumë frikë dhe ankth”, thotë ai.

Në vend që të thoni sesa të stresuar jeni, përpiquni të adoptoni një gjuhë më pozitive:

 “Unë jam pak e ngarkuar, por kam gjithçka nën kontroll”.

Sipas Swirsky, kjo fjali do të ndryshojë gjendjen tuaj emocionale. /real-news.tv

 

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303