fbpx

Fruti i verës që duhet të hani për lëkurë të ndezur

ushqimet-e-veres.jpg

Ata që merren pak më gjatë me kujdesin e lëkurës do të kenë dëgjuar se ushqime të ndryshme si avokado ofrojnë yndyrna të shëndetshme që ndihmojnë në mbështetjen e shëndetit të lëkurës tuaj. Përveç kujdesit për lëkurën tuaj në vend me produktet e duhura, dieta juaj gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në atë se si do të duket lëkura juaj.Pra, ndër gjërat që duhet të përfshini në dietën tuaj është një frut vere që premton lëkurë të ndritshme. Kjo nuk është tjetër veçse shalqi, dhe më poshtë do të mësoni se cilat janë vetitë e tij të dobishme për lëkurën tuaj.

Fruti i verës që duhet të hani për lëkurë me shkëlqim

Sipas thelist.com, shalqiri ndihmon që lëkura juaj të jetë e zhdërvjellët nga brenda jashtë. Në fakt, një fetë shalqi përmban 92% ujë për racion, duke e bërë atë një burim të fuqishëm hidratimi. Sidoqoftë, 8% të tjera të këtij fruti janë gjithashtu jashtëzakonisht të fuqishëm për shëndetin e lëkurës. Shalqiri përmban antioksidantë të tillë si vitamina A dhe vitamina C.Dihet se lëkura me të vërtetë ka nevojë për vitaminë C për të sintetizuar kolagjenin, ndërsa përmbajtja e shalqirit në vitaminë A vepron si një antioksidant i fuqishëm që ndihmon lëkurën tuaj të shërohet nga streset e përditshme duke e mbrojtur atë nga ndotësit e ardhshëm. Gjithashtu, retinoidet dhe retinolët, derivatet e vitaminës A, ndihmojnë ciklin e qelizave të lëkurës, kështu që ato rezultojnë të jenë jashtëzakonisht të dobishme për lëkurën.Vlen të dihet, megjithatë, se edhe farat e shalqinit mund të ndihmojnë në rritjen e imazhit të lëkurës, thotë Insider, pasi ato promovojnë prodhimin e kolagjenit duke zvogëluar inflamacionin. Përveç kësaj, farat e shalqinit përmbajnë pllaka që bllokojnë lagështinë në qeliza për një pamje më rinore dhe të ftohtë. Dermatologu Harold Lanser shpjegoi për thelist.com se “Farat e shalqinit përmbajnë proteina ashtu si çdo farë tjetër. Ato gjithashtu kanë acide yndyrore, acid linoleik, acid oleik hidratues dhe një sërë pllakash.Pavarësisht nga lloji i lëkurës që keni, shalqiri ofron një antidot qetësues për sëmundjet më të zakonshme. Mjaft e butë për të hidratuar dhe mbështetur lëkurën e ndjeshme, ekstrakti i shalqinit mund të qetësojë njollat ​​e kuqe, të zvogëlojë ndezjen dhe madje të qetësojë kushtet inflamatore të tilla si ekzema ose psoriaza.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303