fbpx

Gjesti emocionues: Doktori luan violinë për pacientët që luftojnë me koronavirusin

Screenshot_11-10.jpg

Një mjek në Tunizi ka marrë një violinë në një përpjekje për të rritur gjendjen shpirtërore të pacientëve që luftojnë me koronavirusin.Muzika e tij ka sjellë rehati dhe gëzim në repartin COVID-19 të spitalit, ku pacientët janë izoluar nga të dashurit e tyre.Ai e përshkroi vetminë si “armikun” e parë për pacientët që shërohen nga sëmundja.Një pacient me koronavirus tha se muzika e mjekut po e ndihmonte atë për të harruar dhimbjen. Të tjerët mund të shiheshin duke buzëqeshur, duke duartrokitur dhe ngritur grushtat e tyre në vlerësim të shfaqjeve.Por pasioni muzikor i mjekut ka qenë gjithashtu ndihma për punonjësit e kujdesit shëndetësor, të cilët kanë qenë nën presion të madh për shkak të një rritje të rasteve të virusit në vendin e Afrikës Veriore.

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303