fbpx

Ja pse jeni të uritur gjatë gjithë kohës

Nëse stomaku juaj “rritet” vazhdimisht, duke kërkuar ushqim dhe ndjehet bosh nuk është gjithmonë i uritur.  Ka shumë arsye pse nuk mund të gjesh ndjenjën e plotësisë dhe të ndjehesh i uritur edhe pse ke ngrënë kohët e fundit.

Vizitat e natës vonë në frigorifer për dëshirat e ushqimit mund të jenë një shenjë e thjeshtë e një diete të pahijshme ose një paralajmërim për një çështje mjekësore që ju duhet të kontrolloni me mjekun tuaj.

1.Hani ushqim me pak karbohidrate

Mungesa e fibrave bën që trupi juaj t’i tretë ato shpejt, kështu që uria vjen menjëherë dhe ndjenja e plotësisë që vjen me ngrënien është thjesht e përkohshme. Ushqimet me fibra të lartë kërkojnë më shumë kohë për tu tretur, kështu që shtimi i fibrave në dietën tonë është një zgjidhje e mirë këtu. Nëse ndaloni vazhdimisht ta ushqeni trupin tuaj me karboni të rafinuar dhe t’i zëvendësoni me ushqime më të shëndetshme si drithëra, oriz kafe dhe perime, së shpejti do të shihni një ndryshim në nivelin tuaj të urisë.

2. Ushtroni shumë

Kjo është një nga arsyet e mira pse mund të ndjeheni uri shpesh. Nëse punoni shumë, digjni shumë kalori dhe si rezultat, trupi juaj dëshiron më shumë kalori. Personat që ushtrojnë rregullisht dhe për zgjatje të gjatë zhvillojnë një metabolizëm më të shpejtë dhe një oreks më të madh.

3. Përdorni medikamente

Rritja e oreksit gjithashtu mund të jetë një efekt anësor i shumë ilaçeve për shkak të elementeve të caktuara që ato përmbajnë. Më të zakonshmet janë kortizoli, insulina, klozapina dhe olanzapina që mund të gjenden në ilaçet e diabetit, antidepresivët ose stabilizuesit e humorit.

4. Shumë stres (ngrënie emocionale)

Dihet që ankthi i vazhdueshëm ka efekte serioze në shëndetin tonë dhe rritja e oreksit tonë është një prej tyre. Ushqimi i stresit (ose ngrënia emocionale) është një çrregullim i zakonshëm që dëshmon sesi stresi i tepërt është i lidhur me ndjenjën tonë të urisë. Duke folur shkencërisht, ankthi shkakton një rritje të hormonit kortizol dhe çon në overeating dhe dëshirat e ushqimit për snacks jo të shëndetshme.

Stresi është një faktor rreziku për obezitetin dhe duhet të trajtohet herët. Terapia, meditimi dhe ushtrimi janë mënyra për t’ju ndihmuar të rimarrni ekuilibrin dhe vetëkontrollin tuaj dhe të shmangni ngrënien emocionale.

5. Hani shumë shpejt ose kur shpërqendroheni

Në jetën tonë të ngjeshur, shumë prej nesh zgjedhin të hanë shpejt dhe ndërsa jemi duke bërë gjëra të tjera. Edhe pse mund t’ju kursejë kohë, ky zakon nuk është aspak i mirë për shëndetin tuaj. Shkencëtarët thonë se ngrënia e shpërqendruar ose e shpejtë ndikon negativisht në shkallën e oreksit tonë, rrit kaloritë që marrim dhe çon në shtim në peshë dhe dëshira të vazhdueshme.

6. Mungesa e gjumit

Asnjëherë mos e nënvlerësoni gjumin e një nate të mirë. Ghrelin është i ashtuquajturi “hormon i urisë” që kontrollon ndjenjën e oreksit tonë në trurin tonë. Pengimi i gjumit luan një rol shumë të rëndësishëm, pasi mungesa e gjumit është treguar se rrit nivelin e grrelin dhe, si rezultat, krijon ndjenja të urisë.

7. Sindroma premenstruale (PMS) ose Menopauza

Ushqimi kompulsiv është një simptomë me të vërtetë e zakonshme tek gratë që përjetojnë sindromën paramstruale (PMS). Gjatë ditëve që çojnë në një periudhë, një grua mund të ketë një oreks më të madh dhe dëshira më të mëdha ushqimore. Nga ana tjetër, e njëjta gjë mund të përjetohet në gratë që kalojnë në menopauzë për shkak të ndryshimeve hormonale dhe veçanërisht një rënie të estrogjenit, që çon në një rritje të urisë.

8.  Mos pirja e mjaftueshme e ujit

Ka kaq shumë arsye pse pirja e ujit është e mirë për shëndetin tonë, duke përfshirë një sistem të shëndetshëm të tretjes, zemrën, trurin dhe lëkurën e shëndetshme. Uji gjithashtu ndihmon në uljen e ndjenjës së urisë. Hulumtimet kanë treguar që njerëzit që pinë ujë para një vakt, hanë më pak kalori, por ndjehen po aq të mbushura.
Megjithëse mund të duket e çuditshme, truri ynë mund të gabojë ndjenjën e urisë me ndjenjën e etjes.Pra, marrja e hidratimit të duhur është me të vërtetë e rëndësishme. Përfshirja e më shumë ushqimeve të pasura me ujë, frutat dhe perimet në ushqimet tuaja gjithashtu do t’ju ndihmojnë të zvogëloni ndjenjën e urisë.