24.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Ja mënyrat se si të rrisni besimin te vetja juaj…

spot_img

Dyshimi ndaj vetes dhe mendimi se nuk jeni të aftë të bëni diçka është një problem shumë i zakonshëm. Ky hezitim  ka penguar shumë njerëz në sjelljen e ndonjë ideje gjeniale që ndoshta do kishte mundur ta ndryshojë edhe botën. Kur ju dyshoni në vetvete, ju hezitoni duke menduar se ideja juaj është e keqe, pa i dhënë shansin e ekspozimit. Por, si ta largoni mosbesimin ndaj vetes?

 

Mësoni dhe praktikoni

Një mënyrë e sigurt për ta larguar mosbesimin ndaj vetes është të mësuarit dhe praktikuarit. Nuk ka të bëjë me ndonjë lloj mësimi formal, por thjeshtë ta rishikoni idenë tuaj disa herë dhe ta shqyrtoni nga të gjitha perspektivat. Në këtë mënyrë, afërsia me idenë tuaj dhe mënyra si funksionon, mund të ju bëjë të ndjeheni më të relaksuar.

 

Merrni një opinion të dytë

Mosbesimi duhet të jetë një situatë e vetmuar. Nëse keni miq apo familjar që mund ti besoni, atëherë duhet ti lejoni që të bëjnë një gjë të tillë. Ndjenjat dhe kujdesi i të afërmve tuaj mund të ndikojë në rritjen e vetëbesimit tuaj dhe ta tejkaloni dyshimin ndaj vetes. Mendimi i të tjerëve është më se i nevojshëm, por kur bëhet fjalë për vendimet, ju duhet ti merrni vetë.

 

Bëni një pushim

Nëse ndjenjat tuaja të mosbesimit janë në rritje, atëherë dilni në mbrëmje me shokët, apo thjeshtë bëni ndonjë qejf. Kjo mund të jetë ndonjë relaksim në kafenenë tuaj të preferuar, apo ndonjë pushim gjatë fundjavës. Ndonjëherë, duke mos menduar për gjërat që ju bëjnë të ndjeheni të pasigurt, ndikon që të gjeni më lehtë zgjidhje për to dhe ti ekzekutoni sa më shpejt që është e mundur. Kjo ndodh sepse ndonjëherë të menduarit e tepërt mund të jetë rrënja për mosbesimin ndaj vetes. Sapo të fillojë paranoja, do të merrni tatëpjetën. Ja pse duhet ndonjëherë thjeshtë të pushoni dhe mos preokupoheni shumë.

 

Ruani qetësinë

Gjëja e fundit që duhet të bëni për mposhtjen e mosbesimit dhe ndonjë panik të pakontrolluar, është të ruani qetësinë. Vetëm kujtoni këshillat e mësipërme dhe nëse nuk keni sukses, thjeshtë buzëqeshni dhe lëreni mënjanë ankthin./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat