fbpx

Kalaja e braktisur në Belgjikë që shkakton tmerr

3k-640x382.jpg

Në pamje të parë, imazhi i saj pak i errët krijon tmerr, por nëse e përpunoni më mirë, do të shihni hijeshinë e pabesueshme të kalasë, e cila krijon përshtypjen se ajo ka dalë nga faqet e një përralle.E ndërtuar në 1866 në Belgjikë, Kalaja Miranda (më vonë e njohur si Kalaja e Zhurmshme) ishte një rezidencë luksoze për aristokratët francezë gjatë revolucionit që ndodhi në atdheun e tyre, por pas një ndryshimi të vazhdueshëm të duarve gjatë kalimit të tij. Koha, pasuria dikur e lavdishme tani është shndërruar në një guaskë të përhumbur të vetvetes së lavdishme, më parë.Kalaja u krijua fillimisht nga familja Liedekerke-Beaufort për të zëvendësuar ish-kështjellën e saj, nga e cila u desh të iknin për shkak të qytetarëve të zemëruar të Francës. Familja kishte në pronësi pallatin mbresëlënës Viktorian deri në Luftën e Dytë Botërore, kur ndërtesa kaloi në duart e një kompanie belge hekurudhore, e cila e ktheu ndërtesën tashmë të rrënuar në një jetimore që ishte ndoshta një nga vendet më të frikshme për të jetuar një jetim në historia e jetimoreve.Në fakt, gjatë funksionimit të saj specifik, ajo u bë e njohur si Kalaja e Zhurmshme (Kalaja e Zhurmshme), për shkak të zhurmës së bërë nga fëmijët. Sidoqoftë, jetimorja u zhvendos në 1980 dhe pasi kalaja mbeti në përdorim të lehtë deri në 1991, ajo u braktis përfundimisht.Që nga braktisja e saj, kalaja dikur luksoze ka rënë në shkretim dhe shkatërrim të plotë, me heqjen ose vjedhjen e pllakave të dyshemesë, vandalë të ndryshëm duke bërë vrima në mure ose duke vendosur zjarr brenda, dhe, më shumë se çdo gjë tjetër, vetë koha thjesht ka bërë praninë e saj ndjehet me myk dhe prishje e dukshme në çdo cep të kalasë së dikurshme imponuese Miranda.Sot, sipas atlasobscura.com, rrënojat rrënqethëse të ndërtesës frekuentohen nga eksploruesit urban dhe gjuetarët e fantazmave të cilët nuk mund t’i rezistojnë pamjes së një ish jetimore që dikur u përkiste aristokratëve francezë.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303