fbpx

Këtë frut duhet ta konsumoni çdo ditë, vlerat fantastike

u7-5.jpg

Një nga frutat absolutisht më të shëndetshme për organizmin është mjedra. Ekspertët thonë se një racion prej 130-150 gramë mjedra ofron përfitimet e mëposhtme:

•1.5 gramë proteinë,
• 8 gramë fibra
• 54% të nevojave ditore të vitaminës C,
• 12% të vitaminës K,
• 6% të folatit,
• 5% të vitaminës E,
• 41% të nevojave ditore për kalium
• antioksidantë,
• vitaminën B-6
• kalcium,
• hekur,

• zink,
• magnez
• betakaroten dhe kolinë

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303