31.5 C
Tirana
E premte, 12 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Konsumoni çdo mëngjes një lugë me mjaltë

spot_img

Ajo çfarë hani sapo zgjoheni nga gjumi është shumë e rëndësishme për organizmin tuaj gjatë ditës.

Niseni ditën mbarë dhe shëndetshëm me një lugë mjaltë në mëngjes.

Mjekësia popullore e gjithashtu edhe mjaft studime të ndryshme vlerësojnë se nisja e ditës duke konsumuar një lugë të vogël me mjaltë është mënyra ideale për t’i dhënë fuqi dhe energji organizmit përgjatë gjithë ditës.

Mjalti ka një përdorim të gjerë dhe jo vetëm si ëmbëltues.

Përpara shpikjes së antibiotikëve, mjalti përdorej gjerësisht për të trajtuar plagët apo djegiet e lëkurës. Gjithashtu është përdorur edhe për të zbutur kollën ose si maskë lëkure.

Mjalti përmban sasi të vogla proteine, folati, vitamine C dhe vitamina të tjera të rëndësishme.

Vlerat më domethënëse të mjaltit vijnë nga mineralet që përmban./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat