35.5 C
Tirana
E martë, 16 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Kontroll banesave të 3 gjyqtarëve të Dritan Dajtit

spot_img

Me urdhër të Gjykatës për Krimet e Rënda, policia ushtroi kontrolle në 5 banesa të 3 gjyqtarëve, të cilët pranuan gjykimin e shkurtuar për Dritan Dajtin, duke i hequr dënimin me burgim të përjetshëm.

Kërkesa për kontrollin e banesave është bërë nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila po heton për akuzën e korrupsion, vendimin i cili çoi dënimin me 25 vite burg për Dajtin, akuzuar për vrasjen e 4 policëve.

Operacioni është zhvilluar njëkohësisht në 5 qytetet, Tiranë, Lezhë, Shkodër, Vlorë dhe Sarandë, aty ku ndodhen edhe shtëpitë e gjyqtarëve Petrit Aliaj dhe Aleks Nikolli. Kontrolle janë bërë po në banesën e Daminit në Vlorë, por nuk ka të dhëna nëse janë gjetur prova që i shërbejnë hetimit.

Aksioni është zhvilluar në Lezhë, në banesën e Aleks Nikollit. Edhe në këtë rast nuk sqarohet nëse janë gjetur materiale kompromentuese.

Kontrollet e policisë u zhvilluan një javë pas vendimit të dhënë nga Apeli i Krimeve të Rënda, i cili vendosi të pranojë gjykimin e shkurtuar për Dritan Dajtin, duke e dënuar përfundimisht me 25 vite heqje lirie.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat