31.5 C
Tirana
E premte, 12 Korrik, 2024

TË FUNDIT

LA Galaxy nderon David Beckham me statujë

spot_img

LA Galaxy njoftoi të hënën se klubi do të nderojë një nga lojtarët e tyre më legjendar, David Beckham, me një statujë që do të zbulohet para hapjes në shtëpi të ekipit në Dignity Health Sports Park më 2 mars.

Beckham gjithashtu do të futet në Unazën e klubit e Nderit. “LA Galaxy është një klub shumë i veçantë për mua, kështu që për të marrë këtë nder është e pabesueshme dhe shumë modeste,” tha Beckham në një deklaratë.

“Personalisht, unë gjithmonë do të jem përjetësisht mirënjohës për mikpritjen e mahnitshme të klubit, tifozët dhe qyteti i Los Anxhelosit më dhëne shumë dashuri mua dhe familjes time. Koha ime e luajtur dhe miqtë që kemi bërë gjatë asaj periudhe janë aq të rëndësishme për mua – dhe Los Anxhelos, në shumë mënyra, gjithmonë do të jetë si një shtëpi për ne. ”

Beckham, i cili hyri në MLS në vitin 2007 si lojtari i parë i fituar nëpërmjet rregullës së ndryshimit të ligës, luajti gjashtë sezone me Galaxy, duke fituar MLS Cups në 2011 dhe 2012 për të shënuar piketa në një karrierë të shquar që gjithashtu përfshinte ndalesa në Manchester United, Beckham, kredituar gjerësisht për zgjerimin e vetëdijes dhe popullaritetit të MLS-së gjatë një lëvizje të rëndësishme në zhvillimin e ligës, është ende i përfshirë në MLS, si një nga bashkëpronarët e Inter Miami CF, parashikuar për të filluar lojën në vitin 2020

“Ne presim shumë që të nderojmë një nga lojtarët më me ndikim në LA Galaxy dhe në historinë e futbollit të Major League,” tha presidenti i LA Galaxy Chris Klein. “Davidi ndihmoi në transformimin e kësaj lige dhe të sportit në Shtetet e Bashkuara. Ai ka luajtur një rol të rëndësishëm në bërjen e LA Galaxy markës më portreti të ligës dhe klubit më të suksesshëm. Ky nder është i merituar. David do të jetë përgjithmonë pjesë e rrobave të Major League Soccer dhe LA Galaxy “.

Megjithëse statuja që respektojnë legjendat e klubeve është një traditë me një numër klubesh angleze të futbollit, kjo do të ishte nderi i parë i tillë i ofruar nga një ekip i MLS-së për një lojtar të mëparshëm. Lamar Hunt, emri i Kupës së Hapur të SHBA-së dhe ish-FC Dallas, Sporting Kansas City dhe pronari i Columbus Crew, ka një statujë në stadiumin Toyota në Frisco, Teksas.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat