23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

May: Do të jap dorëheqjen nëse marrëveshja e Brexit miratohet

spot_img

Kryeministrja britanike Theresa May ka deklaruar se do të japë dorëheqjen nëse marrëveshja e Brexit do të kalojë në përpjekjen e tretë në parlament.

Kjo është kështu përpjekja e fundit e May për të bindur rebelët në partinë e saj konservatore për ta mbështetur atë.

May tha gjatë një takimi me ligjvënësit e Partisë Konservatore se do të dorëhiqej nëse plani i saj i divorcit do të kalonte në parlamentin e ndarë, për të siguruar një rrugë të qetë për një udhëheqës të ri për të filluar hapin e ardhshëm të negociatave për marrëdhëniet e ardhshme me Bashkimin Evropian.

“Kam dëgjuar shumë qartë gjendjen shpirtërore të partisë,” tha May. “Unë e di se ka një dëshirë për një qasje të re – dhe udhëheqje të re – në fazën e dytë të bisedimeve të Brexit – dhe unë nuk do të qëndroj në këtë rrugëtim.”

Njoftimi i May shihet si kthesa e fundit dramatike në krizën tre vjeçare Brexit të Mbretërisë së Bashkuar, por ende mbetet e paqartë se si, kur apo edhe nëse Britania do të largohet nga Bashkimi Evropian.

May kishte premtuar tashmë të japë dorëheqjen para zgjedhjeve të ardhshme në 2022. Duke rënë dakord të dorëhiqet më shpejt, ajo rrit mundësitë që marrëveshja të kalojë përpara afatit të ri të 12 prillit.

“Unë jam e përgatitur të largohem nga kjo punë më herët se sa kam menduar për të bërë atë që është e drejtë për vendin tonë dhe partinë tonë”, tha May në mbledhjen e partisë, sipas ekstrakteve të lëshuara nga zyra e saj.

“Unë i kërkoj të gjithëve në këtë dhomë që të mbështesin marrëveshjen në mënyrë që të mund të kryejmë detyrën tonë historike – të japim vendimin e popullit britanik dhe të largohemi nga Bashkimi Evropian me një dalje të qetë dhe të rregullt”.

Qeveria tani pritet të sjellë marrëveshjen përsëri në parlament për një votim të tretë ditën e premte.

Marrëveshja e May do të thotë se Britania do të largohet nga tregu i vetëm i BE-së dhe nga bashkimi doganor, si dhe nga organet politike të BE-së./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat