23.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Më shumë gjumë në fundjavë dëmton shëndetin

spot_img

Një studim i ri ka treguar se të flini sa më shumë gjatë fundjavës nuk është ide e mirë për shëndetin tuaj.

“Gjumi i tepruar i fundjavës nuk është mbrojtës”, tha Dr Vsevolod Polotsky, drejtor i hulumtimit të gjumit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins.

“Fundi i këtij studimi është se edhe nëse fle më gjatë në fundjavë, nëse vazhdoni të flini keq, do të hani shumë dhe do të shtoni peshë”.

Sjellja e zakonshme e fjetjes më gjatë në fundjavë nuk korrigjon pamundësinë e trupit për të rregulluar sheqerin në gjak, nëse kjo fundjavë ndiqet nga një javë pune ose javë shkollore ku nuk bëni gjumë të mjaftueshëm.

Kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin afatgjatë.

Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit rekomandon të paktën shtatë orë gjumë çdo natë për të rriturit dhe shumë më tepër për fëmijët./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat