23.5 C
Tirana
E diel, 21 Korrik, 2024

TË FUNDIT

BE i frikësohet bllokimit të Brexit

spot_img

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian i frikësohen një bllokimi të  Brexit dhe ata duan që çështja të zgjidhet sa më shpejt, tha sekretari i jashtëm britanik Jeremy Hunt pas një takimi me homologët e tij të BE të hënën.

“Kaluan mëngjesin duke diskutuar Brexit me ministrat e jashtëm në Bruksel,” Hunt shkroi në Twitter. “Kureshtje e përgjithshme dhe shqetësim rreth votave të Brexit në Parlament. Ashtu si ne, edhe ata duan që ajo të zgjidhet, pasi i frikësohen një bllokimi të Brexit “.

“Shumë punë” kërkohet që deputetët të mbështesin marrëveshjen e Brexit të kryeministres May, tha Jeremy Hunt, mes pasigurisë nëse marrëveshja do të aprovohet në votimin e tretë këtë javë.

Sekretari i jashtëm tha se kishte “shenja inkurajuese” që kundërshtarët e marrëveshjes mund ta aprovojnë.

Megjithatë, një numër i konsiderueshëm deputetësh kanë sinjalizuar se ata do të vazhdojnë të kundërshtojnë marrëveshjen.

Ish-sekretari i jashtëm Boris Johnson bëri thirrje për ndryshime të mëtejshme të kushteve të tërheqjes, të cilat BE i ka hedhur poshtë, ndërsa 22 deputetë të Tory kanë shkruar në Daily Telegraph duke thënë se largimi pa asnjë marrëveshje më 29 mars në fakt do të jetë një “marrëveshje e mirë” për Mbretërinë e Bashkuar./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat