fbpx

Ndodh mrekullia, fillon shiu në “Mushkërinë e Botës’

Pylli i Amazonës prej disa ditësh është përfshirë nga flakët, të cilat kanë djegur një sipërfaqe të konsiderueshme të tij.

Sipas mediave të huaja në disa zona të vogla kanë filluar reshjet e para por ende nuk kanë dhënë efekte që të shuajnë zjarrin që po djeg sipërfaqe të gjelbra prej disa ditësh.

Amazona është një nga thesaret më të pasura ekologjike të tokës.

Pylli tropikal i Amazonës është sipërfaqja e gjelbër më e madhe në botë dhe quhet ndryshe si “Mushkëria e Botës”.