Parashikimi i motit për sot, e hënë, 8 prill 2019

Gadishulli i ballkanit do të ndikohet nga qëndra me presion të ulët atmosferik  e cila do të ifluencojnë në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

Fillimi i javës dt 08 Prill 2019 vendi ynë do të përfshihet nga kalimi i një fronti të ftohtë Veriperëndimor, moti do të jetë  me rreshje shiu intensive me stuhi dhe shkarkesa elektrike në Jugperëndim.

Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NWmshpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 5 me larësi vale 1,0 –1,5 metër në det të hapurTemperaturat do të jenë me rënie të konsiderueshme në mesditë.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore      6/11°
Zonat e  ulëta       10/17°C
Zonat  bregdetare 13/16°C

Kosova pë ditën e Hënë dt 08 Prill 2019 moti do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 5° në mëngjes deri në 18°C gradë Celcius në mesditë.