Parashikimi i motit për sot, e mërkurë, 9 tetor 2019

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik me qëndër  të pozicionuar në Europën  Verilindore, e cila do të ifluencojë mot me diell në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

Moti sot do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta deri mesatare përgjatë Ultësirës Perëndimore.
Në Alpe parashikohen rreshje shiu të izoluara.
Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale 7 m/sek në bregdet.
Valëzimi i forcës 3 me lartësi vale 0,5- 1,0 metër në det të hapur.
Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max: 

Zonat  malore  10/21°C 

Zonat e ulëta 13/29°C

Zonat bregdetare  17/27°C