Parashikimi i motit për sot, e premte, 7 qershor 2019

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga aktiviteti i masave ajrore me origjinë  nga pjesa veriore e kontinentit Afrikan, e cila do të influencojë në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë rritje të temperaturave.

Moti do të  mbetet me diell vranësira të pakta deri mesatare në zonat malore dhe Jug të vendit.

Era do të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8m/sek në bregdet.

Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 0,5–1,0 metër në det të hapur.

Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore   14/28°C

Zonat e  ulëta  16/32°C

Zonat  bregdetare 16/30°C

 

Kosova

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta.

Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 13°C  në mëngjes deri në 30°C  gradë Celsius në mesditë.