fbpx

Pastrim fytyre me kafe: Çfarë ofron për lëkurën tonë?

unnamed-1-5.jpg

Ekspozimi në diell, yndyra e shkaktuar nga nxehtësia dhe produktet e kremit kundër diellit, kanë dëmtuar lëkurën tonë, duke bllokuar poret. Kjo është arsyeja pse eksfolimi është hapi i parë dhe themelor për një fytyrë të pastër. E tëra çfarë duhet të bëjmë është të kalojmë disa minuta nga koha jonë dhe të përgatisim një maskë të bërë në shtëpi të bazuar në kafe dhe përbërës që do t’i japin lëkurës sonë shkëlqimin e lakmuar.Kafeja ka shumë veti të dobishme për lëkurën tonë. Ajo vepron si një eksfolues natyral dhe ndihmon në largimin e qelizave të vdekura dhe toksinave, duke e lënë fytyrën të ndritshme, të lëmuar dhe të pastër. Gjithashtu aktivizon procesin e rinovimit të qelizave dhe përgatit lëkurën të pranojë produkte për kujdesin e lëkurës, pasi krijon një bazë të patëmetë. Kafeja përmban aq shumë antioksidantë saqë mund të përfitojnë vetëm pamjen e shurdhër të lëkurës sonë dhe është padyshim një material që gjendet në çdo shtëpi, kështu që ne mund të përfitojmë prej saj.

Receta shtëpie për pastrim me kafe

Për lëkurë të pastër

Në një tas, përzieni kokrrat e kafesë të grira me mjaltë, një lugë gjelle, sheqer kafe dhe pak vaj (vaj ulliri ose vaj perimesh). Aplikoni maskën në fytyrë duke bërë lëvizje të buta rrethore. Shmangni zonën rreth syve, por gjithashtu mund të aplikoni maskën në buzë për t’i bërë ato më të buta dhe më të plota.

Për lëkurë me shkëlqim

Një opsion tjetër është përzierja e kafesë, kosit dhe lëngut të limonit. Kjo përzierje vepron në lëkurë si kafeina në trup, pra jep një shtysë, pasi largon shenjat e lodhjes dhe i jep shkëlqim fytyrës

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303