33.5 C
Tirana
E premte, 19 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Përfitimet magjike të farave chia do t’ju befasojnë

spot_img

Farat Chia (çia) janë fara të zeza nga bima Salvia hispanica, e cila ka një ndërlidhje me menten. Këto fara dikur kanë qenë një ushqim i rëndësishëm për Aztekët dhë Majat. Ata i çmonin ato për aftësinë e tyre për të siguruar energji të qëndrueshme. Në të vërtetë, “chia” është fjalë e lashtë e Majave që nënkupton forcën.

Pavarësisht historisë së tyre të lashtë si një përbërës dietik, farat chia u njohën si një super ushqim vetëm kohët e fundit. Në këto vite ato kanë shpërthyer në popullaritet dhe tani konsumohen nga njerëz të ndërgjegjshëm për shëndetin në të gjithë botën.

Mos u mashtroni nga madhësia e tyre – këto fara të imta përmbajnë me bollëk vlera të fuqishme ushqyese.

Kështu, një porcion prej 28 gramësh me fara chia përmban kalcium, magnez, fosfor si dhe:

Fibra: 11 gram.

Proteina: 4 gram.

Yndyrë: 9 gram (5 prej të cilave janë omega-3s).

Fara chia gjithashtu përmbajnë një sasi të mirë zinku, vitaminë B3 (niacin), kalium, vitaminë B1 (tiaminë) dhe vitaminë B2. Kjo sasi e vogël na furnizon vetëm 137 kalori dhe një gram karbohidrate të tretshëm.

Interesante është, nëse zbrisni sasinë e fibrave – shumica e të cilave nuk përfundojnë si kalori të përdorshme për trupin tuaj – farat chia përmbajnë vetëm 101 kalori për 28 gram.

Kjo i bën ato një nga burimet më të mira në botë për disa lëndë ushqyese të rëndësishme, përgjithësisht të rritura në mënyrë organike. Plus, ata nuk janë OMGJ dhe natyrisht pa gluten.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat