28.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

TË FUNDIT

Personat që vuajnë nga këto probleme, nuk duhet të konsumojnë hudhra

spot_img

Hudhra mund të jetë shumë e rrezikshme nëse keni ndonjë.

Sipas studimeve të shumta, konsumimi aktiv i hudhrës relakson enët e gjakut dhe ul presionin e gjakut.

Ajo forcon sistemin imunitar dhe është e dobishme për trajtimin e infeksioneve.

Nëse hahet e papërpunuar, shkakton erë të keqe dhe urth, por më së shumti varet nga kimia e trupit të individit.

Sado i shëndetshëm që është, ajo mund të shkaktojë probleme shëndetësore në grupin e mëposhtëm të njerëzve:

– Hudhra ka veti natyrale antikoaguluese dhe nuk duhet të kombinohet me ilaçe antikoaguluese – ilaçe që përdoren për trajtimin e problemeve të qarkullimit të gjakut (hollojnë gjakun dhe në këtë mënyrë parandalojnë mpiksjen nga plakja). Dështimi për ta bërë këtë mund të rezultojë në gjakderdhje.

– Nëse jeni duke marrë ndonjë mjekim, nuk duhet të merrni hudhra pa u konsultuar më parë me mjekun.

– Nëse keni probleme me mëlçinë dhe jeni duke marrë terapi, hudhra mund të ulë efektivitetin e saj.

– Personat me stomak të ndjeshëm duhet të shmangin hudhrën sepse është e vështirë për t’u tretur.

– Gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji, marrja e hudhrës si ilaç nuk rekomandohet.

– Nëse keni presion normal ose të ulët të gjakut, nuk duhet të hani hudhër çdo ditë. Presioni mund të ulet më tej dhe të shkaktojë komplikime.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat