33.5 C
Tirana
E premte, 19 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Shafrani dhe efektet e tij në shëndetin tonë

spot_img

Shafrani nuk është vetëm një erëz, por edhe një armë kundër kancerit.

Në Indi, aty ku konsumi i tij është tepër i lartë, është vënë re se ka shumë pak raste të kancerit në zorrë mes popullsisë.

Një studim amerikan doli në përfundimin se shafrani mund të ndihmojë në ngadalësimin e progresit të kancerit të gjirit te minjtë.

Studime të tjera kanë gjetur se mund të ndihmojë në shkatërrimin e pllakave që formohen në tru dhe që lidhen me Alzhajmerin.

Kohët e fundit, një studim shkencor britanik, tregoi se një lugë çaji shafran në ditë ndihmon në mbajtjen larg të kancerit, depresionit dhe alergjive.

Kështu që, mos ngurroni të përfshini shafranin në gatimet tuaja./real-news.tv/

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat