fbpx

Këto janë 61 kandidatët për kryebashkiak / EMRAT

Sot në Shqipëri mbahen zgjedhjet vendore për të votuar 61 kryetarët e rinj të bashkive.

Në këto 30 vite këto janë zgjedhjet e para ku opozita më e madhe në vend nuk merr pjesë.

PD dhe LSI e kanë bojkotuar këtë garë elektorale.

Një ditë jo e zakontë zgjedhjesh, pasi vjen pas një sërë përplasjesh institucionale mes qeverisë, opozitës dhe Presidentit.

Në këtë situatë, që u shoqërua me dhunë në disa bashki të drejtuara nga PD, u përfshinë edhe ndërkombëtarët që njëzëri dënuan dhunën, mbajtën qëndrime të forta duke mbështetur zgjedhjet që zhvillohen sot, duke rrëzuar kështu dekretet e Presidentit Meta, të parin për anulimin e tyre, dhe të dytin për caktimin e 13 tetorit si datë për vendoret.

Deri më tani fatmirësisht s’ka pasur asnjë incident.

Kandidatët  në 61 bashkitë e vendit:

Kuçovë
Kreshnik Hajdari-Aleanca për Shqipërinë Europiane

Poliçan
Adriatik Zotkaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane (Koalicion)

Skrapar
Adriatik Mema- Aleanca për Shqipërinë Europiane (9Koalicion)

Ura Vajgurore
Juliana Memaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane (Koalicion)

Bulqizë
Ilir Balla -Partia Bindja Demokratike

Lefter Alla Aleanca për Shqipërinë Europiane
Dibër
Dionis Imeraj- Aleanca për Shqipërinë Europiane
Shkelzen Qoka- Partia Bindja Demokratike

Klos
Bedri Hoxha- I Pavarur

Ilmi hoxha- Aleanca për Shqipërinë Europiane
Mat
Agron Malaj-Aleanca për Shqipërinë Europiane

Durrës
Valbona Sako- Aleanca për Shqipërinë Europiane
Valbona Sakollari- Partia Bindja Demokratike

Krujë
Artur Bushi- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Shijak
Arben Pohumi- Partia Bindja Demokratike

Elton Arbana- Aleanca për Shqipërinë Europiane
Elbasan
Gledian Llatja- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Gramsh
Sabri IIbrahimi- Partia Bindja Demokratike

Klodian Taçe- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Librazhd
Kastriot Gurra- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Peqin
Lorenc Tosku- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Prrenjas

Nuri Belba- Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

Myslim Karriqi- Shpresa pėr Ndryshim

Divjakë
Fredi Kokoneshi Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

Fier

Armando Subashi- Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane
Lushnje

Fatos Tushe- Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

Mallakastër
Qerim Ismailaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Robert Brahaj- Partia Bindja Demokratike

Patos
Rajmonda Balilaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Roskovec
Majlinda Bufi- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Dropull
Dhimitraq Toli- Aleanca për Shqipërinë Europiane
Flamur Golemi- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Këlcyrë 
Klement Ndoni- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Shkelqim Muhaj- Partia Bindja Demokratike
Hazbi Kasaj- Shpresa për Ndryshim

Libohovë
Luiza Mandi- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Memaliaj
Gjolek Guci- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Përmet
Alma Hoxha- Aleanca për Shqipërinë Europiane
Tepelenë
Tërmet Peçi- Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane

Gëzim Malka- Partia Bindja Demokratike

Devoll 
Eduard Duro- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Fezi Shaholli- I Pavarur

Ylli Cenkolli- Fryma e Re Demokratike

Artur Porpollogu- Shpresa për Ndryshim

Kolonjë
Fatjon Feka Partia Bindja Demokratike

Erion Isai Aleanca për Shqipërinë Europiane

Korçë
Leonard Olli- Partia Bindja Demokratike

Sotiraq Filo- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Maliq
Gëzim Topçiu- Aleanca për Shqipërinë Europiane
Pogradec

Ilir Xhankolli- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Pustec

Pali Kolefski- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Edmond Themelko- Aleanca e Maqedonasve për Integrim
Has 
Liman Morina- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Kukës
Abedin Oruçi- Partia Bindja Demokratike

Safet Gjici- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Tropojë

Edison Hasanaj- Partia Bindja Demokratike

Rexhë Byberi- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Kurbin

Majlinda Cara- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Edmond Piroli- Partia Bindja Demokratike

Lezhë

Salvador Kaçaj- Partia Bindja Demokratike ( Tërhequr sot nga gara)E

Eduart Ndocaj-Partia Kombëtare Konservatore Albania

Pjerin Ndreu- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Mirditë

Ndrec Dedaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Gjon Ndoj- I Pavarur

Fushë – Arrëz
Fran Tuci- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Malësi e Madhe

Pjerin Spathari- Partia Bindja Demokratike

Toni Marinaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Pukë
Gjon Gjonaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Shkodër

Valdrin Pjetri- Aleanca për Shqipërinë Europianev

Vau i Dejës
Mark Babani- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Rrogozhinë
Haxhi Memolla- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Tiranë
Erion Veliaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Arben Skënderaj- Partia Bindja Demokratike

Vorë
Agim Kajmaku- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Delvinë
Majlinda Qilimi- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Finiq
Kristo Kiço- Partia Minoriteti Etnik Grek pėr tė Ardhmen

Leonidha Hristo-I Pavarur

Konispol

Shuaip Beqiri- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Sarandë
Ilir Nikolla-I Pavarur I Pavarur

Adrian Gurma- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Selenicë
Pëllumb Binaj- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Marildo Hodaj- Partia Bindja Demokratike

Shahin Çelaj- Partia Komuniste e Shqipërisë

Vlorë
Dritan Leli- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Valbona Mezini- Partia Bindja Demokratike

Belsh
Arif Tafani-Aleanca për Shqipërinë Europiane

Jashar Elezi- Partia Komuniste e Shqipërisë

Berat 
Plarent Aleksi- I Pavarur

Pavlo Shkarpa- Partia Bindja Demokratike

Ervin Demo- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Cërrik 
Andis Salla- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Merita Xhika- Partia Bindja Demokratike

Himarë

Jorgo Goro Aleanca për Shqipërinë Europiane

Kavajë
Bledar Sinella- Partia Bindja Demokratike

Redjan Krali- Aleanca pėr Shqipërinë Europiane

Kamëz
Rakip Suli- Aleanca për Shqipërinë Europiane

Ylber Gjeta- Partia Bindja Demokratike