fbpx

Si mund të shmang turbullimin e syzeve kur mbaj maskë?

syze.jpg

Maska përtej lehtësisë apo vështirësisë për t’u mësuar me të në jetën tonë të përditshme, ka një problem shtesë për disa prej nesh.

Kjo sepse nëse mbani syze, mund të keni vënë re se kur mbani një maskë, xhamat mjegullohen. Por ka mënyra për të shmangur këtë efekt të bezdisshëm.

Pse syzet tuaja turbullohen kur mbani maskë për fytyrën?

Shkenca prapa arsyes pse syzet tona turbullohen kur mbajmë maskë është mjaft e thjeshtë. Ndërsa mbajmë maskën, fryma e ngrohtë ikën nga pjesa e sipërme e maskës dhe transferohet në xhamat e syzeve tona të cilat janë më të ftohta. Kur kjo ndodh, ndodh turbullimi.

Pra, si të parandaloj që syzet e mia të turbullohen kur mbaj maskë?

Lajmi i mirë është se ky problem nuk është i ri dhe mjekët dhe kirurgët kanë gjetur mënyra të ndryshme për ta zgjidhur atë. Goodhousekeeping u konsultua me Dr. Jason Brinton, një oftalmolog kryesor dhe themelues i Brinton Vision, mbi mënyrat më të mira për të mbajtur syzet tuaja të pastra.

Është çështje aplikimi i maskës suaj.

Shumë maska ​​mjekësore kanë një shirit metalik të përkulur që i lejon përdoruesit të aplikojë maskën në hundë dhe faqe. Por ju nuk keni nevojë për një maskë kirurgjikale për të arritur një përshtatje të mirë.

Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje ta vendosni maskën në fytyrën tuaj në mënyrë më efektive. Kur maska ​​përshtatet siç duhet, pjesa më e madhe e frymëmarrjes suaj nuk do të kalojë nga sipër.

Ngjisni maskën tuaj. Dr. Brinton thotë se shumica e mjekëve përdorin shirit për të parandaluar turbullimin e syzeve gjatë punës. Për të bërë DIY, ngjitni maskën në anën e hundës dhe faqeve. Ju mund të përdorni shumicën e llojeve të shiritit, të tilla si ngjitëse, mjekësore ose sportive, thjesht shmangni shiritin izolues. Kontrolloni shiritin në një pjesë tjetër të trupit tuaj për t’u siguruar që nuk irriton lëkurën tuaj.

Tërhiqeni maskën lart. Një mënyrë e thjeshtë për të reduktuar turbullimin është ta tërhiqni maskën më lart në fytyrë dhe të përdorni peshën e syzeve mbi maskë për të bllokuar rrjedhën e ajrit. “Nëse funksionon apo jo do të varet nga forma dhe materiali i syzeve”, thotë Dr. Brinton. Ai thotë se kjo metodë është më efektive me korniza të mëdha dhe të trasha të syzeve.

Përdorni një leckë ose llak për të turbulluar. “Këto mund të jenë shumë efektive”, thotë Dr. Brinton. “Ato gjithashtu mund të jenë shumë të shtrenjta”.

A janë sapuni ose kremi për rroje mënyra efektive për të turbulluar syzet?

Ndërsa më shumë njerëz përjetojnë problemin e syzeve të turbullta, në shtëpi aplikohen trajtime të ndryshme, duke përfshirë larjen e gotave me ujë me sapun, krem ​​rroje, shampo për fëmijë ose pastë dhëmbësh. Këto zgjidhje mund të kenë njëfarë vlere. Një studim i vitit 2011 i publikuar nga një kirurg britanik tregoi se larja e gotave me ujë me sapun dhe tharja e tyre në ajër mund të ndihmojë në parandalimin e turbullimit. Kjo është për shkak se sapuni vepron si një surfaktant dhe lë pas një shtresë të hollë që ndihmon në parandalimin e turbullimit.

Advertisement
REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303