fbpx

Si të kuptoni sasinë e ushqimit që duhet të hani përmes dorës..

Screenshot_46-2.jpg

E dinit këtë fakt, tani nuk është më sekret/ Si të

Ato mund t’ju ndihmojnë të masni madhësinë e porcionit që ju nevojitet nga grupe të ndryshme ushqimi.

Kjo metodë është e mjaftueshme për të mbajtur një dietë të shëndetshme dhe për të mos fituar peshë.

Karbohidratet- Sa një grusht
Numri i karbohidrateve që gjenden në bukë, drithëra, oriz, patate, quinoa ose bullgur duhet të kufizohet në madhësinë e grushtit tuaj të shtrënguar.

Në këtë mënyrë, ju do të arrini t’i jepni energji trupit tuaj dhe të mos merrni peshë.

E dinit këtë fakt, tani nuk është më sekret/ Si të

Proteinat- Sa një pëllëmbë
Tek ky grup ushqimesh përfshihen: Gjoksi i pulës, veza, peshku, kosi.

Janë të shëndetshme, por nuk duhet tepruar me konsumin e tyre.

E dinit këtë fakt, tani nuk është më sekret/ Si të

Yndyrnat- Nuk kemi nevojë të konsumojmë shumë yndyrna në ditë.

Prandaj, maja e gishtit tuaj do të tregojë një sasi të pranueshme dhe maksimale të yndyrës ditore.

E dinit këtë fakt, tani nuk është më sekret/ Si të

Embëlsirat- Sa një grusht i mbyllur
Një pjesë e ëmbëlsirës suaj të preferuar nuk duhet të jetë më e madhe se madhësia e grushtit tuaj të mbyllur.

E dinit këtë fakt, tani nuk është më sekret/ Si të

Fruta dhe perime- Plot sa dy duart së bashku
Për lëngje dhe smoothie prej tyre, rekomandohet vetëm 150 ml në ditë.

E dinit këtë fakt, tani nuk është më sekret/ Si të

Djathë- Dy gishta
Djathi është padyshim i shijshëm! Sidoqoftë, nuk është e shëndetshme të hani një sasi të madhe.

Pra, një pjesë që është e barabartë me rreth 2 gishta do të jetë e mjaftueshme që ju ta shijoni dhe të mos dëmtojë shëndetin ose pamjen tuaj

REKLAMO NE REALNEWS +355 69 33 33 303