29.5 C
Tirana
E enjte, 18 Korrik, 2024

TË FUNDIT

Si të përmbahemi ndaj dëshirës për sheqer

spot_img

 

  1. Kushtojini vëmendje shkakut të dëshirave tuaja për të përcaktuar nëse janë nga uria fizike ose janë të shkaktuara nga stresi dhe emocionet. Nëse mendoni se dëshirat tuaja mund të jenë të lidhura me stresin, qasja logjike është të merreni me stresin tuaj. Meditimi, stërvitja dhe gjumi i mjaftueshëm janë të gjitha të dobishme për reduktimin e dëshirave ushqimore të lidhura me stresin.
  2. Hani mjaftueshëm ushqim të shëndetshëm, në mënyrë që të mos jeni të uritur. Hani 3 vakte të rregullta në ditë dhe disa mesvakte nëse është e nevojshme. Përfshini fara, fruta, perime, fibra, proteina dhe yndyra të shëndetshme (yndyrna omega-3, arra, ullinj, avokado). Hani ushqime me indeks glicemik të ulët si perime të gjelbra, thjerrëzat, fasulet dhe drithërat e plota të pasura me fibra. Mos kaloni vaktet. E gjithë kjo do të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të sheqerit në gjak.
  3. Disa mikronutrientë janë të njohur që ndihmojnë në uljen e dëshirës për sheqer. Zinku, Vitamina C, dhe Niacina ndihmojnë në lirimin e serotoninës për të frenuar dëshirat. Burimet e ushqimit të zinkut përfshijnë midhjet, gaforret dhe viçin. Vitamina C gjendet në agrumet dhe luleshtrydhet. Niacin është në drithëra të fortifikuara dhe peshq të yndyrshëm.
  4. Pini një gotë me ujë. Ajo do të mbush barkun tuaj dhe do t’ju ndihmojë të kuptoni nëse jeni të uritur, të dehidratuar apo keni stomak të sikletosur.
  5. Mbani ushqime të shëndetshme me vete, ndërsa ato jo të shëndetshme dhe të shijshme mbajini larg nga shtëpia.

Pra, shumë shkaqe të dëshirës për sheqer nuk janë brenda kontrollit tonë të menjëhershëm. Gjëja më e mirë që mund të bëjmë është ta ushqejmë trupit tonë shëndetshëm dhe ta vlerësojmë veten për këtë vendim.

spot_img

Latest Posts

spot_img

Më të lexuarat